BIP Urzędu Miasta i Gminy Ruciane-Nida

Biuletyn Informacji Publicznej

ZAMELDOWANIE NA POBYT STAŁY LUB CZASOWY

Miejsce załatwienia sprawy

URZĄD MIASTA I GMINY RUCIANE-NIDA
al. Wczasów 4
12-220 Ruciane - Nida
URZĄD STANU CYWILNEGO
Pokój nr 6
tel. 87 425 44 46
- Miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej, po uprzednim zgłoszeniu do referatu.

Wymagane dokumenty

Formularz zgłoszenia zameldowania podpisany własnoręcznym podpisem osoby zgłaszającej, w obecności pracownika przyjmującego zgłoszenie,
potwierdzenie pobytu dokonane (własnoręcznym podpisem) przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu,
do wglądu tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, decyzja, umowa, orzeczenie sądu – oryginał (w przypadku kserokopii musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem),
do wglądu dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport).

* Formularz wypełnia się w języku polskim.
* Osoba dokonująca zgłoszenia wypełnia formularz komputerowo (maszynowo) lub pismem odręcznym, kolorem niebieskim lub czarnym, drukowanymi literami. Formularz może być sporządzony przez pracownika urzędu w postaci wydruku z systemu teleinformatycznego.

Opłaty:

Czynności związane z zameldowaniem nie podlegają opłatom.

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):

W dniu złożenia zgłoszenia

Inne wskazówki, uwagi:

Obywatel Polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia.

Pobytem stały jest zamieszkanie w określonej miejscowości, pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.

Za osobę nieposiadającą do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich przebywania.

Zameldowania można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym na piśmie lub zgłoszonym do protokołu, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu dowodu osobistego lub paszportu osoby meldowanej.

Przy dokonaniu zameldowania na pobyt czasowy na wniosek osoby meldującej się, zaświadczenie wydaje się odpłatnie (17,00 zł. opłata skarbowa), przy czym zaświadczenie jest ważne nie dłużej niż do upływu terminu zameldowania.

Zameldowania w stosunku do dzieci obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, urodzonych na terytorium RP, dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia.

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego dziecko przebywa

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (tj. Dz.U. z 2015r. poz.388),
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 września 2011r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U.z 2011r. Nr 220, poz.1306 z późn.zm.),
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 lutego 2012r. w sprawie trybu rejestracji danych z rejestru PESEL oraz w rejestrach mieszkańców i rejestrach zamieszkania cudzoziemców (Dz.U. z 2012r. poz. 347 z późn. zm.).

Opracował

Hanna Kowalska

Odpowiedzialny za aktualizację informacji:

Hanna Kowalska

Data sporządzenia

środa, 26 sie 2015 14:00

Data zatwierdzenia

czwartek, 4 wrz 2003 17:31
Pliki do pobrania:
Data dodania: środa, 26 sie 2015 14:00
Data upublicznienia: czwartek, 4 wrz 2003 17:31
Opublikował(a): Krystyna Wygnał
Zaakceptował(a):
Artykuł był czytany: 5124 razy